I dok se traži rješenje za provođenje uredbe o minimalnoj plaći, građani sve glasnije bojkotiraju trgovine i zahtijevaju snižavanje cijena, stiže najava o novom rastu cijena u Bosni i Hercegovini – poskupljenju kruha.
Cijene brašna
Za drugu polovicu veljače poskupljenje su najavili pekari u Semberiji, gdje je kruh trenutno najjeftiniji u Republici Srpskoj. S druge strane, u siječnju je poskupjelo i brašno, a mlinari ne isključuju mogućnost da cijena nastavi rasti.
Iako najavljeno za prvi veljače, poskupljenje kruha, barem u Semberiji, pomjereno je za drugu polovicu mjeseca. Kruh bi trebao poskupjeti od 10 do 15 posto, ali točan iznos poskupljenja bit će poznat poslije 20. veljače.
“Još nije poskupio, trebalo je prvog veljače, ali mi smo to prolongirali za 20-ak dana, mi moramo pokriti novonastale troškove. Ono što je najveći problem je ovo najavljeno poskupljenje poreza i doprinosa i znamo da je najveće opterećenje plaće radnika u formiranju cijene pekarskih proizvoda”, kazao je predsjednik Udruženja pekara regije Bijeljina Radenko Pelemiš.
Građani Bijeljine još kupuju kruh, koji je, u odnosu na Sarajevo, Banja Luku ili Tuzlu, gdje vekna ide i do 2,5 marke, jeftiniji i za 20 posto. S druge strane, mlinari su cijene brašna već korigirali početkom ove godine. I to nije kraj, piše BHRT.
Računica
“Konkretno u siječnju mjesecu je vreća brašna od 25 kg poskupjela s 22 KM na 22,5, za pola marke. Pšenica skače, cijene rada su otišle, gorivo otišlo, sve jedno po jedno ide, ali još nismo izveli računicu koliko to poskupljenje treba da izađe. I ako bude dolazilo do poskupljenja dolazit će postupno”, pojasnio je predsjednik Udruženja mlinara Republike Srpske Zoran Kos.
Za građane je i postojeća cijena kruha previsoka.
Nezadovoljni su i poljoprivrednici, koji su u jesenjoj sjetvi zasijali 20% manje pšenice.
“Uvijek je problem s cijenom i uvijek je problem s proizvođačima, zašto? Zato što se špekulira i nema države da stane iza nas, a na kraju ceh će platiti građani”, stava je Savo Bakajlić iz Udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice.
U lancu od livade do trpeze, na kraju, nitko nije zadovoljan. Dok građani odmahuju rukom i džepovi se prazne, ni nadležni ne poduzimaju mnogo.
8 komentara
Većina stanovništva pretila. Ždere se i previše.
Ovima što nemaju za kruha, trebalo bi sustavno pomoći. Dostaviti dnevno jedan kruh po glavi npr.
Ako nema u proračunu, oporezujte kladionice i binga, 1000 kruhova x 2 marke, plus auto i vozač za dostavu cca 250 km, znači za 2500 dnevno riješen problem gladi u općini ukoliko ima 1000 gladnih pojedinaca.
2500 kladionica okrene za 15 min, ne mislim na poslovnicu, nego kladionicu pa eto im prilika da malo i društveno doprinesu a ne da samo razaraju.
Jada u vas dolje u Bosni.
@Javljam se iz Njemačke
Dok ste bili ovdje, nije valjalo…
Otišli ste u Njemačku, kažu nije dobro, propada…
Gdje s vama okrenut a da ne upropastite?
Baš sam jutros stigao iz Njemačke,ako ima jada tamo su jadi.
Vreća brašna poskupi 2 marke, pekari dignu kiflu za 20 feniga. Sa prodanih 10 kifla namiri tu razliku u cijeni brašna. Od te iste vreće brasna pekar napravi još 200 kifla.
Uf da smo pametni pa da se pekare bojkotiraju, vidio bi kako bi štruca opet bila 1,5 KM. I na tu cijenu bi pekari opet imali dobru zaradu.
Neka dame peku kruh pa neće biti skup
Kruh ce poskupit? A i je ga svatko jeo!
Kako će mjesit i pec kruv nokti od tri centa na rukama,Nema više dosadašnji žena i matera to je prošlost..Ovo danas sve je katastrofa..