Četveročlana obitelj uzgojem malina može zaraditi isto kao da rade u nekoj prosječnoj firmi

Uzgoj voća i povrća u BiH sve je značajniji. Iako se poljoprivrednici često žale kako se od poljoprivrede ne može živjeti, primjer uzgoja malina i ostalog jagodičastog i bobičastog voća (jagode, kupine, aronija, ribizle i borovnice) pokazuje da ipak postoji mogućnost profitabilne proizvodnje.

Prema podacima organizacije Švicarski karitas, koja podržava ovu vrstu poljoprivredne proizvodnje u BiH, četveročlana obitelj uzgojem malina na može zaraditi isto kao da rade u nekoj prosječnoj firmi.

Hemo Jusović, projekt-menadžer u Švicarskom Caritasu, kazao je za Oslobođenje da se u BiH najviše uzgajaju maline, jagode i kupine, jer su u tome konkurentni kvalitetom i cijenom, dok uzgoj aronije, ribizle i borovnice nije posebno interesantan jer je konkurencija puno veća i tržište je ograničeno.

Potražnja za voćem, posebno malinom, jagodom i kupinom na europskom tržištu je velika, a dokaz da je voće iz BiH na cijeni je i to što trgovci iz EU dolaze da na vrijeme ugovore godišnje isporuke.

“Prošle godine je prodano sve što je proizvedeno u BiH, cijena je bila dobra, iako su količine bile manje zbog vremenskih nepogoda, ali svi su bili zadovoljni, i proizvođači i otkupljivači. Prošle godine je u BiH proizvedeno 7.000 tona maline, a ove godine se očekuje 8.000-9.000 tona. Potražnja ove godine je dobra, a može se očekivati i viša otkupna cijena, što znači da smo konkurentni na europskom tržištu”, rekao je Jusović.

Otkupom voća, povrća i šumskih plodova u BiH bavi se 17 kompanija, a kapaciteti hladnjača koje koriste ove kompanije iznose više od 9.000 tona.