Međunarodna organizacija za kulturnu različitost (ICDO) sa sjedištem u Beču pozvala je učenike srednjih škola iz tri glavne etničke skupine u Bosni i Hercegovini u sjedište UN-a u Beču da im pruže priliku da putem zajedničke umjetničke izložbe, izraze i podijele svoje vizije kulturne raznolikosti.
Ova umjetnička izložba je dio projekta ICDO-a „Premošćivanje različitosti: Bosna i Hercegovina“, dugoročne inicijative usmjerene na promicanje i premošćivanje interkulturalnog i međuetničkog razumijevanja uz poticanje interkulturalnih odnosa. ICDO i VIC Art Club otvorili su 16. travnja 2019. u sjedištu Ujedinjenih naroda u Beču svečanu ceremoniju izložbe „Premošćivanje različitosti: umjetnost i izraz“.
“Učeći činjenice i istražujući različitosti, nepoznato postaje poznato i manje prijeteće. Kako nastavljamo napredovati u ovoj domeni … unaprijed se radujem budućoj kulturnoj razmjeni između VIC Art Cluba i ICDO-a”, kazao je Raymond Nader, predsjednik VIC Art Cluba.
U suradnji s Umjetničkim klubom VIC i njegovim predsjednikom Raymondom Naderom, „Premošćivanje različitosti: Art & Expression“ prikazuje umjetnička djela učenika srednjih škola iz Gruda, Trebinja i Jablanice u Bosni i Hercegovini, te Akademije likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu. Izlagači izložbe su pobjednici natječaja “ICDO poziv za umjetnost i izraz”.
Projekt ”Premošćivanje različitosti: umjetnost i izraz ” stigao je u Ujedinjene narode, jer želimo da se čuju moćne i izvanredne ideje mladih o budućnosti njihove zemlje. Želimo potaknuti i nagraditi mladu generaciju koja konstruktivno doprinosi društvu i kulturnoj raznolikosti širom svijeta. To je glavni cilj našeg projekta “Premošćivanje različitosti: Bosna i Hercegovina“, poručila je Josipa Palac, predsjednica ICDO-a.
Tijekom otvaranja, učenici koji su pobijedili u natjecanju u pisanju, predstavili su svoje eseje koji istražuju budućnost kulturne različitosti, strategije za prevladavanje prepreka zatvaranjem kulturnih zapreka i važnost mlade generacije.
“Svi živimo pod istim nebom, imamo jedno sunce i jedan mjesec …”, istaknula je Katarina Biško, učenica iz Gruda.
U govorima su bili; predstavnik veleposlanstva Bosne i Hercegovine u Beču, direktori škola sudionika – Sabina Palić i Mladen Leko, koji su podržavali svoje učenike od samog početka projekta – i dekan Akademije likovnih umjetnosti iz Širokog Brijega Stjepan Skoko. Savjetnici ICDO-a, antropolog i predsjednik Saveza austrijsko-stranih društava prof. Dr. Hermann Mückler (Bečko sveučilište) i stručnjak za medije dr. Anthony Löwstedt (Webster Bečko privatno sveučilište) dali su svoje dojmove o projektu ‘Premošćivanje različitosti: Bosna i Hercegovina’.
Svečano otvorenje je bilo popraćeno glazbenim performansom različitih stilova iz Bosne i Hercegovine. Večer je završena privatnom ceremonijom otvaranja u izložbenom salonu VIC Art Club u prostorima Ujedinjenih Naroda u Beču.
Projekt „Premošćivanje različitosti: Bosna i Hercegovina“ započeo je prošle godine s fazom „Premošćivanje različitosti: obrazovanje“. ICDO je održao radionice i panel diskusiju „Kako osigurati budućnost društva putem očuvanja kulturne raznolikosti“ na temu kulturne različitosti u Trebinju i Grudama u Bosni i Hercegovini, koja nudi obuku o kulturnoj različitosti za više od 60 mladih studenata iz Gruda, Trebinja i Jablanice. Posebno osmišljen program kao i praktični pristup pružio je dojmljiva, pozitivna i dugotrajna iskustva putem interkulturalnih aktivnosti kao što su Cultural Mash-up , kreativni izazovi putem društvenih mreža kao i team building i aktivnosti za rješavanje problema.
Tijekom cijele godine, tim ICDO-a uključio se u neprekidnu komunikaciju putem internetskih platformi sa sudionicima radionica kako bi se osigurala učinkovitost programa. Mladi učenici koji su sudjelovali u radionicama su potaknuti da ostanu u kontaktu jedni s drugima kao i sa ICDO-om dijeleći svoje ideje i razmišljanja o kulturnom izražavanju, interakciji i raznolikosti. ICDO tim je jako uzbuđen što nastavlja povezivati i graditi odnose, što potiče motiviranost mladih da uče o drugim kulturama, kao što i ističe ljepotu kulturnog izražavanja i raznolikosti u Bosni i Hercegovini. Kroz ovaj projekt, ICDO želi potaknuti zanimanje i razumijevanje važnosti kulturne raznolikosti u sve raznolikijem svijetu, koristeći alate i jezik koji rezonira s učenicima.
3 komentara
Kulturne raznolikosti, kakve su to budalastine?
Neko voli ukrasti a neko ne i to je to.
Sramota da se kradu osobne stvari na takvoj manifestaciji i nikome ništa.