Na sjednici Skupštine Zapadnohercegovačke županije scenarij gotovo jednak kao i prije dva mjeseca. Naime, oporba je zatražila da se kao točka dnevnog reda
ponovno uvrsti revizorsko izvješće za 2013. Bezuspješno. Prvi put je to traženo početkom srpnja kada je odbijen zahtjev oporbe, ali je oporbi obećano da će ta točka biti na idućoj sjednici. Nova sjednica je došla, ali ostala je stara priča HDZ-a BiH unatoč nastojanjima oporbe da obrazloži zašto zapravo oni to traže.
Prvi je za govornicu stao Viktor Kvesić, zastupnik HSP-a BiH, inače poznat po žestokoj kritici vladajućeg HDZ-a BiH.
Prekinut usred izlaganja
Kvesić se, između ostalog, osvrnuo na neke stavke iz revizorskog izvješća, primjerice na 800 tisuća maraka potrošenih za reprezentaciju, zatim 2 milijuna maraka potrošenih za 4 godine na gorivo, a spomenuo je i kako ni za jedan tender za nabavu materijala, roba i usluga nije provedena zakonska procedura kao i već prije nekoliko puta spomenuto
nezakonito zapošljavanje.
Prilikom njegovog izlaganja u nekoliko navrata je predsjednik Vlade ZHŽ-a Zdenko Ćosić vrlo nervozno reagirao iz klupe pokušavajući demantirati Kvesića, nakon čega se zastupnik HSP-a opet javio za riječ.
No, usred njegove replike, dok je bio za govornicom, u kojoj je ponovno počeo nabrajati sve nepravilnosti Vlade ZHŽ-a, predsjednik Skupštine Ante Mišetić prekinuo je sjednicu i pozvao na stanku od 15 minuta.
“Da predsjednik prekine moje izlaganje… Kako nazvati takvo ponašanje?! Nije mi dopušteno kao zastupniku kazati ono što mislim. To je jedan presedan koji je neviđen u demokratskoj praksi. Sve se poduzelo da mi zastupnici ne iznosimo i ne ukazujemo na revizorsko izvješće i da javnost o tome ne bi povela neku širu raspravu”, ogorčen je bio Kvesić.
Rušenje kvoruma
Nakon stanke, sjednica je išla svojim tijekom i tako sve do točke koja se odnosila na zastupnička pitanja, primjedbe i prijedloge. Tada se opet dogodilo nešto što se nikad prije nije dogodilo na sjednicama.
Naime, odmah kada je predsjednik Mišetić pročitao da su na redu zastupnička pitanja, primjedbe i prijedlozi, za govornicu je stao predsjednik Kluba HDZ-a BiH Dario Knezović koji je pozvao zastupnike svoje stranke da napuste sjednicu.
“Na taj su način urušili kvorum Skupštine, Skupština više nije imala natpolovičnu većinu da raspravlja o toj točki na kojoj smo mi opet namjeravali potegnuti pitanje revizorskog izvješća za 2013. godinu. Zaista, nikad nisam čuo niti vidio da skupštinska većina, odnosno vladajuća koalicija, ruši kvorum Skupštine”, kazao je Kvesić koji je uvjeren da je razlog rušenju kvoruma strah HDZ-a da se ne bi iznijeli podaci iz već spomenutog izvješća.
“Uoči predizborne kampanje njima nije u interesu da se u medijima barata podacima kako je Vlada rastrošna, kako Vlada u 4 godine nije napravila ni jedan kapitalni projekt, školu obnovila, dvoranu izgradila, nije napravila niti metar nanovo asfaltirane ceste … Kako predsjednik Vlade u tjedan dana toči gorivo 7 puta, i to svaki dan po 80 litara…”, istaknuo je Kvesić nakon sjednice poručivši kako će HSP svejedno upozoravati
javnost što se radilo protekle 4 godine s naglaskom na 2013. godinu.
Za kraj kažimo kako je na sjednici usvojena odluka da javna ustanova “Ljekarne ZHŽ-a” ide u stečaj.
“Oporba je bila protiv smatrajući da ima prostora i načina da ta ustanova ne ide u stečaj. No, skupštinska većina nije tog mišljenja budući da je ustanova, projekt HSP-a BiH, nažalost dovedena do čega jest zahvaljujući HDZ-u BiH”, zaključio je Kvesić.
Ugrožena funkcija ZHŽ-a
Kada su prije tri mjeseca federalni revizori upozorili da su ugroženi funkcija i stalnost poslovanja Zapadnohercegovačke županije, zbog duga od 61 milijun maraka, na noge se digla cijela županija. Izvješće je pokazalo veliku rastrošnost vladajućih u županiji, počevši od velikih brojki za gorivo, mobitele, kao i milijuna za ugovorene usluge itd…
S druge strane, proračunskim korisnicima nisu uplaćeni doprinosi za MIO/PIO, porodiljne naknade kasne po nekoliko mjeseci, kao i isplate za socijalna davanja.
DL
1 komentar
Pa ovi vladajući u županiji nisu normalni. Ovakvog silovanja demokracije nije bilo ni u vrijeme komunizma.