U četvrtak, 18. siječnja na Prvom programu HTV-a u 23:15, bit će prikazan dokumentarni film Tihi skitnica scenarista i režisera Zdenka Jurilja.
Film je priča o Virgiliju Nevjestiću, jednom od najvećih hrvatskih grafičara kojega je francuska likovna kritika proglasila i jednim od najvećih grafičara 20. stoljeća.
Iza sebe je ostavio veliki umjetnički opus i na tisuće stranica osobnog dnevnika koji je vodio do smrti, prenosi HRT.
Podrijetlom iz duvanjskog sela Kolo, Nevjestić se školovao u Zagrebu, a zbog neslaganja s tadašnjim komunističkim strukturama, napustio je grad i zaputio se u Pariz gdje prošao put od beskućnika do jedinog hrvatskog slikara koji je izlagao u slavnoj galeriji Beaubourg.
Radnja dokumentarno-igranog filma najvećim je dijelom napravljena na temelju zabilješki koje je duvanjski umjetnik pisao više od 50 godina u svom osobnom dnevniku.
Na čelu projekta nalazi se produkcija Olimp – Zagreb te produkcijska kuća Kadar – Široki Brijeg koja je filmske kadrove snimala u Parizu, Sarajevu i rodnom Tomislavgradu. Scenarist i režiser filma je Zdenko Jurilj.
Kroz igrano-dokumentarne scene bit će ispričan život “vječitog lutalice iz sela Kolo” kako je sam sebe još za života nazivao. Bit će to svojevrsna filmska šetnja od sela Kolo kod Tomislavgrada, preko Zagreba do Pariza. Bit će to i umjetnički pregled njegove ostavštine iz ateljea koji je od Francuske kao zaslužni umjetnik dobio na dar na Boulevard Saint Jacques 28. i čija je zbirka Nevjestićevoj obitelji sačuvana, izjavio je ranije Jurilj za Bljesak.info.
Virgilije Nevjestić je za života napravio na stotine ulja, crteža, pastela, keramike i više od 10.000 grafičkih ploča. Autor je nekoliko zbirki poezije.
Njegova djela su izložena u svim relevantnim svjetskim muzejima – od Francuske, Japana, Belgije, Velike Britanije, Njemačke, Švicarske, preko SAD-a i Kanade.
Prijateljevao je s velikim književnim veličinama i nobelovcima poput Pabla Nerude, Ezre Pounda, Samuela Becketta, Andréa de Richauda, Dragutina Tadijanovića, Zlatka Tomičića, Zvonimir Baloga, Pierra Seghersa.
1 komentar
Nu, nu, nema komentara!
Izgleda da je veći interes za homoseksualce nego za umjetnost. Čudno!?