O Nacrtu izmjena i dopuna Zakona o radu će se definitivno još razgovarati kako bi se došlo do unaprjeđenja i najboljeg rješenja. Ono što je jedna od najznačajnijih tema razgovora onih koji sudjeluju u njegovoj izradi je minimalna plaća, a Savez samostalnih sindikata predložio je da neto te plaće bude 1.650-1.700KM.
Federalni ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača je kazao da će Vlada podržati sve što se dogovore poslodavci i sindikati jer, kako je kazao, “činjenica je da nema kvalitetne i uspješne reforme ukoliko ne postoji konsenzus između sindikalaca, poslodavaca i vlade”.
On je obećao da se u parlamentarnu proceduru neće ići s Nacrtom izmjena i dopuna Zakona o radu dok se ne utvrdi minimalna plaća ili opći kolektivni ugovor.
Savez samostalnih sindikata BiH je tražio da neto plaća bude 1.650-1.700KM, o tome resorno ministarstvo i ministrica Jelka Miličević treba da daju mišljenje i način na koji se to može uraditi. Predstavnik Saveza samostalnih sindikata Mevludin Bektić kazao je da su oni naišli na razumijevanje socijalnih partnera da se razgovor nastavi te da se nada će u nastavku doći do zajedničkog rješenja.
“Ne možemo zauvijek biti taoci, tražit ćemo promptno da nam ponude rješenje”, rekao je on.
Adnan Smailbegović, predstavnik poslodavaca je pak siguran da će zajednički doći do najbolje opcije i za zaposlenike i poslodavce: “Cijenimo da je socijalni dijalog važan, vrlo je važno da se sjedne na miru i razgovara o detaljima”.
Zatupnički dom Parlamenta FBiH je jučer raspravljao o Nacrtu izmjena i dopuna Zakona o radu FBiH i, nakon kritika opozicije i prosvjeda sindikalaca, usvojio zaključak kojim će Nacrt ovog zakona ići u javnu raspravu, prenosi klix.
6 komentara
Citam ovo i par puta bacim oko na kalendar, reko da nije prvi april, vidim ipak je 29 srpanj, pa onda opet citam i opet gledam kalendar i reko nu stvarno nije prvi april..
Nisam znao da se sale na ovakav nacin mogu zbivati i na 29 srpanj al evo izgleda da ipak mogu..
Nikad se oni neće dogovoriti jer im je to u interesu
Razumim kad se malo serki ali da se ovako može srat to ne mogu razumit.
DA, to je za državne institucije, za neproizvodni sektor, birokraciju, i kojekakve službe vezane uz proračun. Ovo nije na principu zaradi pa podjeli, već otmi onom ko radi pa podjeli, a ako nema dovoljno zaduži se kod MMF-a, a vraćat će svakako oni ko radi u proizvodnom sektoru i privatnim strukturama za znatni manju plaću.
Uostalom, spominje se sindikad. Recite mi koja privatna prozvodna firma uopće ima veze sa bilo kakvim sindikatom.
Mogu oni trazit 2.000 km ali nema od tog nista.
Napisi na led i stavi na sunce