SARAJEVO – Oko 200 demobiliziranih boraca Armije RBiH, koji još uvijek prosvjeduju ispred zgrade Vlade FBiH u Sarajevu, ne odustaju od svojih zahtjeva da Vlada objavi spisak svih korisnika boračkih naknada i povlastica, ukine više od 1.600 boračkih udruga te da onim borcima koji nemaju zaposlenje ili mirovinu osigura 320 KM mjesečnog dodatka i zdravstvenu skrb. Kako prenosi agencija Patria, oni imaju rješenje i dodaju da će, nakon što su to poručili premijeru FBiH Fadilu Novaliću, isto reći i Bakiru Izetbegoviću, članu Predsjedništva BiH, kojeg su iščekivali, a to je da odustati neće!
Husein Muratović iz Zvornika kaže da ima dokumentaciju, tj. spiskove ljudi koji primaju naknade, a da nikada ni dana nisu bili u Armiji RBiH. Pozvao je premijera FBiH Novalića da ga primi i da zajedno „pročešljaju“ spiskove.
“Kompletno neka civilne žrtve rata prebace u tu kategoriju, a borce neka uvede u pravo. Evo para za 916 vojnika po 340 KM. Oni manipuliraju ovim ljudima. Mi tražimo da imamo primanja dok smo na birou a tko se zaposli da mu se obustavi isplata. Mi hoćemo u Europu, a tamo je to tako. Ja premijera demantiram da će trebati novi milijuni. Evo mu spisak, 317 ljudi je s ovog spiska u inozemstvu i dolaze povremeno odnose po 6.000 KM godišnje. Pozivam ga da napravimo tim od pet ljudi iz ministarstva i mi ćemo oformiti tim. Tri puta više ima nelegalnih od demobiliziranih boraca i u svakoj općini je tako“, tvrdi Muratović dok je Meša Husein iz Fojnice uputio apel i vjerskim i političkim čelnicima da urade nešto, jer neki borce pokušavaju prikazati kao razjarenu masu i neorganiziranu rulju. NAP









